Drewno konstrukcyjne KVH C24

Jakie drewno na więźbę dachową – najlepszy wybór to drewno konstrukcyjne

Lite drewno konstrukcyjne o klasie wytrzymałości C24  – doskonały materiał z przyszłością

Drewno o klasie wytrzymałości C24 – to materiał, który został opracowany specjalnie z myślą o wysokich wymaganiach nowoczesnego budownictwa drewnianego. Jest to produkt z litego drewna iglastego, suszony technicznie, sortowany wytrzymałościowo i łączony na mikrowczepy. Proces produkcji rozpoczyna się od suszenia tarcicy świerkowej do wilgotności (15% +/-3%).

Na końcach odcinków listew o różnej długości profil łączy się na wczepy klinowe, a następnie lamele są sklejane ze sobą pod ciśnieniem. Po utwardzeniu kleju gotowe drewno strugane ze wszystkich czterech stron – tak otrzymujemy produkt drewniany o bardzo wysokiej wytrzymałości.

Na Polskim rynku można otrzymać drewno konstrukcyjne KVH C24 lite łączone na wczepy klinowe (KVH) zgodnie z Europejską Normą: EN 15497. Poniżej można zapoznać się z przykładowymi właściwościami technicznymi drewna konstrukcyjnego C24

Gatunki drewna: świerk/jodła
Produkcja: zgodnie z EN 15497:2014
Sortowanie: wizualny, zgodnie z EN 14081-1
Klasa wytrzymałości: C24
Klejenie: kleje typu 1 EPI
Jakość: niewidoczna jakość, strugana i fazowana
Opakowanie: Pakiet w folii odpornej na światło
Długość: zgodnie z życzeniami klienta
Monitorowanie: Instytut Badań i Rozwoju Drewna, ITB Polska

Drewno KVH jest zwykle produkowane z drzew świerkowych, które zostały wysuszone komorowo do wilgotności 15%. Dzięki temu zapewnia wysoką wytrzymałość konstrukcji – mówimy o klasie wytrzymałości C24. Według normy EN1912 drewno to nie jest podatne na skręcanie i nie tworzy mikropęknięć. Zapewnia również skuteczną ochronę przeciwpożarową – KVH ma sfazowane krawędzie i jest czterostronnie strugany, co zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia.

Drewno konstrukcyjne KVH C24
Drewno konstrukcyjne KVH C24

Drewno konstrukcyjne KVH C24 – wykorzystywane do budowy więźb dachowych oraz domów szkieletowych

Można się spodziewać, że w najbliższej dekadzie nastąpi totalny wzrost zainteresowania metodami budowlanymi nowoczesnych budynków, takimi jak technologia modułowa i szkieletowa. Na ten moment budowa domów szkieletowych oraz modułowych w Polsce nie jest jeszcze bardzo popularna. Z czasem się to zmienia – Zmienią się też użyte materiały – już w Niemczech i Skandynawii odchodzi się od betonu na rzecz materiałów i prefabrykacji drewna. Drogi i ciężki beton konstrukcyjny obecnie jest zastępowany klejonym drewnem konstrukcyjnym o klasie wytrzymałości C24.