Kim jest i jakie sprawy można załatwić u notariusza?

Notariusz, radca prawna czy prawnik? Sprawdź, w jakich sytuacjach konieczne może być skorzystanie z usług notarialnych.

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz to osoba po studiach prawniczych uprawniona do sporządzania aktów notarialnych lub innych czynności z tego zakresu. Jest on powołany przez Ministra Sprawiedliwości, a tym samym pełni funkcję zaufania publicznego. Warto też dodać, że droga do zostania notariuszem nie jest prosta. Nie wystarczy ukończyć odpowiednich studiów, należy jeszcze wykazać się nieskazitelnym charakterem.

Jedną z usług jakie świadczą notariusze Katowice są umowy wynajmu. Najem okazjonalny chroni właścicieli mieszkań lub domów przed problemami z niepłacącymi lokatorami. Tym samym gwarantuje skuteczne i szybkie wypowiedzenie umowy oraz eksmisję. Sam fakt podpisania najmu u notariusza stanowi dość skuteczny sposób na znalezienie odpowiedzialnych wynajmujących. Jeśli więc chciałbyś udostępnić posiadaną przez siebie nieruchomość, a obawiasz się problematycznych i niepłacących osób, być może warto znaleźć warto rozważyć ten sposób. Odpowiednią kancelarię łatwo znaleźć, choćby poprzez wpisanie w wyszukiwarkę Google hasła notariusze Katowice.

Poza wspomnianym najmem okazjonalnym u notariusza można także sporządzić umowy, np. zakupu nieruchomości lub różnego rodzaju protokołów, załatwić sprawy spadkowe lub darowizny. Tym samym wszelkie dokumenty notarialne stają się dokumentem urzędowym.

Ile kosztuje notariusz?

Opłata za usługi notarialne określana jest jako taksa notarialna. Co ciekawe, maksymalne ceny są określone w przepisach, a notariusze nie mogą pobrać większej kwoty. Przykładowo, przy założeniu, że wartość mienia nie przekracza 3 tysięcy zł., taksa nie przekroczy 100 złotych. Jeśli ciekawi nas ile dokładnie kosztuje pomoc w notariusza najlepszym sposobem jest wyszukanie w Google notariusze Katowice i złożenie bezpośredniego zapytania.